19 Ocak 2017 Perşembe

Muhammed Ali'nin En Büyük Dövüşü

Muhammed Ali'nin vicdani ret davasını konu alan bir belgesel yapımıdır. Dünyaca ünlü bir boksör olan Muhammed Ali, bir Amerikan ve siyahi olmasına rağmen ve ayrıca o sırada dünya boks şampiyonu iken büyük bir cesaret gösterip İslamiyeti seçtiğini ilan etmiştir.Daha sonra Vietnam savaşına çağrıldığında İslam dini gereği Kur'an-ı Kerim "Bana savaşmamayı emretti. Sadece Allah emrettiği zaman savaşırım. ''Vietnamdaki insanların bana bir zararı dokunmadı savaşmak istemiyorum" diyerek savaşa gitmeyi reddetmiştir. Bu olay dünya gündemine bomba gibi düşmüştür. Amerikan hukukunda vicdani ret için aranan 3 koşuldan 2 si sağladığı ancak 3. koşul olan "Dini gereği tüm savaşları reddetmek" ibaresinin muallakta kaldığı ileri sürülerek Muhammed Ali'nin vicdani ret istemi reddedilmiştir ve hakkında dava açılıp hapis ve para cezası verilmiş ve şampiyon ünvanı da elinden alınmıştır.

Buna rağmen Muhammed Ali yılmadan davasının arkasında durmuş ve defalarca temyiz etmiş ve en sonunda Anayasa mahkemesi kararı bozmuş ve Muhammed Ali beraat etmiştir. Bu kararda etkili olan üye hakimlerden birinin katibinin vicdanının sesini dinleyerek araştırma yapması üzerine hakimi etkilemesi ve o hakiminde diğer üye hakimleri etkileyerek kararın bozulmasına ve adaletin yerini bulmasına olanak sağlanmıştır. Bu belgeselde insan haklarının ne kadar derinine incelendiğini sadece bu konunun değil başka davaların da nasıl incelenip tartışıldığını göreceksiniz. Herkesin en az bir kere izlemesi gereken bir belgesel olup,insan hakları konusunda önemli dersler verilen bir yapımdır.

Tarih Muhammed Ali gibi nice başarılar ve başarısızlıklarla doludur. Çok fazla ders alabileceğimiz bu belgesel bunlardan sadece birisidir. Elimizde böyle büyük bir imkan varken izlememek olmaz. İnsanlık tarihi için çok önemli bir yere sahip olan bu olayı herkesin okuması izlemesi ve öğrenmesi gerekir. Eğer izlerseniz film hakkında ki yorumlarınızı bilmek isterim çünkü herkesin farklı bir ders çıkarabildiği geniş bir davadır. İzlemeniz dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder