10 Aralık 2015 Perşembe

Tutunamayanlar

                                        
Modern zamanın yeni klasiği olan ''insan yalnızlığını'' en gerçekçi şekilde anlatanpostmodern bir roman Tutunamayanlar.Oğuz Atay'ın sayılı eserlerinden en bilinenidir.Belli bir yaştan sonra yazmaya başladığı için verdiği eser iki elin parmağını geçmez.Tutunamayanlar bunlar içinde en çarpıcı olanıdır.

Olgunluk eseri olduğu için,orta yaştaki insanların toplum içindeki yerini,yalnızlığını,kafa karışıklığını ve ifade yoksunluğunu kendine özgü tarzıyla açıklamaya çalışmıştır ve başarmıştır da.

1970'li yıllarda yazılmasına rağmen günümüzde dahi insanların duygularına ve düşüncelerine hitap edip tercüman olmaktadır.Bir çok klasik eser döneminin sosyal yaşantısını ve düşüncelerini yansıtırken,Tutunamayanlar yüzyıllar boyunca okunabilecek bir yalnızlığı anlatmıştır.

Kitabımızın ana karakteri Selim'in hayattaki umutsuzluğu,anlaşılamaması,toplumdan dışlanışı ve insanımızın bencilliği ''Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar'' sözünü somutlaştırmıştır.


Her insanın düşüncesi değerlidir ve önemlidir.Ancak insanlar popülaritenin kurbanı oldukları için kendi düşüncelerini duyamamaktadırlar.Ne istediklerinin farkında bile olmayan insanımız,ne kadar yalnızlaştığının,bilgi olarak ne kadar fakirleştiğinin farkında bile olmadan sadece hazır bir tabakta kendilerine sunulanı yemektedirler.Oysa dinlemek,okumak,öğrenmek en büyük zenginliktir ve kitapta da bu vurgulanmıştır.

Ana karakterimizin tek sorunu da kendisini dinleyecek ve ifade edecek birilerini bulamaması onun sonunu getirmiştir.Kitabın diğer bir karakteri olan Turgut'un Olric adındaki hayali arkadaşı olmasının sebebi de budur.

Kısacası insanımızın yalnızlığının herhangi bir zamanaşımı yoktur.Bu kitap her yaşta ve tekrar tekrar okunmalıdır.Her okunduğunda farklı anlamlar yükleyeceğiniz dersler ve hayata dair notlar çıkarabilirsiniz.

2 yorum:

  1. bi deee, korkuyu beklerken vaaar :)

    YanıtlaSil
  2. Aaa evet o da çok güzeldir :) ilerde onu da açıklayalım

    YanıtlaSil