1 Aralık 2015 Salı

Hotel California'nın Hikayesi


Hotel California belki de grubun adından daha ünlü bir parçadır.Peki bu efsane parçanın gerçek hikayesi nedir?

Aslına bakılırsa internette bu konuda oldukça söylentiler bulunmakta.Her kesim eserin sözleri hakkında farklı yorumlar çıkararak kendince yorumlamıştır.

Şarkıda erkek kendi başından geçenleri anlatılmıştır ve sözleri sanki uyuşturucu etkisinde olduğu anlaşılmaktadır.Bir yaz gecesi üstü açık arabasında ıssız bir yolda ilerlerken burnuna uyşturucu kokusuna benzer bir koku gelir(colitas).Biraz daha ileride de bir konaklama tesisi görür.Geceyi burada geçirmeye karar verir ve oraya gider.

Resepsiyondaki kız ona elindeki mum ile odasını göstermek için önden gitmektedir.Koridorda ilerlerken kendince sesler duyar gibi hissetmekte,sanki ona ''Otel Kaliforniya'ya hoş geldiniz.Her mevsim gelirseniz gelin burada boş yer çoktur''gibi sesler duymakta ya da duyduğunu hayal etmektedir.;

Mercedes Bends için ise bilerek telaffuz hatasına gidilerek mum ile önden giden kızın Vücut kıvrımlarından bahsetmekte ise de bazıları için ahlak ya da tabuları olmayan olarak anlaşılmakta bazıları içinse kızın Mercedes arabası olduğu için materyalizme bir gönderme yapıldığı söylenmektedir.

Daha sonra yolcunun otelin şefini çağırıp kendi(özel) şarabını vermesini istemekte şef ise 1969dan beri o içkiyi bulundurmuyoruz sözleri ise çeşitli yorumlara rağmen söz yazarı Henley,bunun sosyopolitik bir gönderme olduğunu,her hangi bir içki,içecek ile bağlantısının bulunmadığını söylemiştir.

Artık uzaktan uzağa işittiği sesler(''Otel Kaliforniyaya hoş geldiniz,her mevsim gelinirseniz gelin'')yolcuyu tekrar uykusundan alıkoyar ve uyandırır.

Ortam gitgide daha da gerçeküstü bir vaziyet alır.Tavanda ayna ve buz kovasında pembe şampanya vardır.Kız ona ''Hepimiz burada kendi duygularımızın ve dürtülerimizn esiriyiz''der.Daha sonra yemek şöleni için büyük bir salona toplanılır.Çelik bıçaklar saplandığı halde ''hayvanı''(yabani içgüdü ya da ruhları)öldüremezler.

Bu noktada yolcu kendine bir nebze gelir ve koşarak oradan uzaklaşmaya başlar.Kendi kendine''Daha önce bulunduğum yere tekrar dönecek bir geçit bulmalıyım''derken karşısına çıkan bir gece görevlisi ona,''Rahat ol,gevşe,biz hepimiz ev sahibi yapmaya programlandık.İstediğin an otelden çıkış yapabilirsin ama asla burayı terk edemessin''der.

Sözlerinin soyut yapısı nedeniyle bir çok yorumu ortaya çıkarmıştır.Bir diğeri de Satanizmin kurucusu Anton Szandor LaVey tarından satın alınıp Şeytan klisesine dönüştürülen bir otel olduğu iddia edilmekte.Bazıları için ise Camarillo Akıl hastahanesi olduğu belirtilmektedir.

Eser hakkında bundan daha fazla yorum için ingilizcesi olanlar bu linkten daha fazla yoruma ulaşabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder