28 Ekim 2015 Çarşamba

Robert Johnson Efsanesi

1911 Yılında dünyaya gelen Robert Johnson çocukluğunu ailesiyle birlikte göçmen kamplarında geçirmiş,bu sıralarda gözünden rahatsız olduğu için bir çok az görmektedir.1929 yılında ilk evliliği yapmış fakat kısa bir süre sonra 16 yaşındaki eşi doğum sırasında ölmüş.Robert da kendini müziğe vermiştir.
Zamanın bir çoğunu müziğe ayıran Rober Johnson bir gece dışarı çıktığında şeytanla karşılaştığı ve ruhunu ona sattığı söylenir.Şeytan ise buna karşılık olarak gitarının akordunu değiştirip ona geri verdiği söylenmektedir(supernatural dizinde de geçmektedir.).Gerçekten de Robert Johnson'ın gitarının akordu farklıdır ve bunu da kimseye öğretmemiştir ve onu gitarını akord ederken de kimse görmemiştir.İlk zamanlarında o dönemin ünlü blues sanatçılarından etkilenerek ''Robert Lonnie'' adını kullanmıştır.27 yaşında çalıştığı barın sahibinin karısı ile beraber olduğu için içkisine zehir katıralarak öldürülmüştür.

Hakkındaki iddialar ne kadar doğru bilinmez ama Robert Johnson kısa ömründen geriye az ama sağlam eserler bırakmıştır.Bugün dinlediğimiz ve bildiğimiz Bob Dylandan BB King'e Led Zeppelinden Rolling Stones'a kadar çoğu blues ve rock grubunu ve sanatçısını büyük oranda etkilemiş ve etkileri günümüze kadar uzanmıştır.Ve hala ''Blues'un Babası'' olarak anılır ve bilinir.

(adamsın!)


Hayatı ve müzikleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsin.

En bilindik parçalarından birini de paylaşmadan geçmeyelim.1 yorum:

  1. göçmen kampında geçen bir çocukluk.. şimdiki görünmeyen çocukların arasından da kim bilir seneler sonra nasıl hikayeler dinleyeceğiz..

    YanıtlaSil